Beseda – integrace a migrace

Beseda

Pozorujeme-li život kolem sebe a zaslechneme-li byť jen útržky z denních zpráv, není dne,  kdy bychom nezaznamenali problematiku migrace a uprchlíků. Slova často používaná, ale ne vždy dobře chápaná. Proto jsme se rozhodli uspořádat se Sdružením pro integraci a migraci besedu na toto téma. Výrazným oživením celé besedy byla paní Vesna Peuloč, která uprchla z Bosny v 90. letech, a seznámila nás s autentickými pocity strachu z války, strachu o své děti, pocity nejistoty, co bude dál, ale i s chováním lidí k ní v nové zemi, zabydlováním se u nás a s problémy a nástrahami, se kterými se musela dále potýkat.

Beseda byla organizována pro žáky 8. a 9. tříd. Přečtěte si několik jejich postřehů z této besedy:

„ …dozvěděla jsem se , jaké to bylo pro cizince opustit svůj domov, utíkat před válkou, vidět umírat jiné a nemoci jim pomoci, protože jste mohli přijít o svůj život a o život svých blízkých, nejhorší to bylo pro matky a otce dětí…“  Kristýna

„ …líbil se mi film o životě paní Vesny, která to vše prožila…“ Sára

„ …paní Vesna věděla o čem mluví, vše prožila, měla těžký život…“ Martina

„ …líbilo se mi na tom to povídání, docela mě zaujalo, jak ta paní mluvila o občanské válce, jak to prožívala…“  David

Mgr. Dagmar Mikešová, PhDr. Irena Havlíková