Cimbálovka Réva děti baví

Poslední týden před jarními prázdninami začal v řeporyjské škole mimořádně zvesela. Hned v pondělí ráno rozezpívala žáky i jejich pedagogy zlínská cimbálová muzika Réva, která dětem ukázala, že na cimbál, housle, kontrabas, klarinet a saxofon se dá kromě lidových písní skvěle zahrát i metal, rock, klasika, jazz nebo dokonce disko. Během jednoho vystoupení tak zazněly zcela odlišné kousky – mohli jsme si poslechnout Bacha, Mozarta, skupinu Metallica, píseň Holubí dům Jiřího Schelingera, Malé kotě od Jiřího Suchého nebo třeba jednu z nejoblíbenějších večerníčkových melodií Křemílek a Vochomůrka. Cimbálista Jiří Holub uměl paličkami na 133 strunách kmitat tak rychle, až se všichni báli, že mu vzplanou, což se prý jednou málem stalo. Po každé písničce následovala nějaká otázka s hudební tematikou, takže ti, kteří znali odpověď, mohli svými vědomostmi oslnit spolužáky a získat sladkou odměnu. Děti se formou hádanek například dozvěděly, že cimbál pochází z Mezopotámie, nebo co je to polyfonie – a muzikanti jim to hned v praxi i předvedli. Dobrovolníci si mohli s cimbálovkou zazpívat, nebo dokonce zamňoukat. Muzikantům lze vytknout snad jen to, že mohli zahrát víc lidovek. Při závěrečné písni Pohoda od skupiny Kabát daly děti průchod nashromážděné energii, kterou hudba umí tak báječně aktivovat. Kapela na sto procent potvrdila, že platí její motto: „Může nekonečně pršet, ale uvnitř budete mít slunečno.“