Celoškolní projekt – DEN ŘEMESEL

Den řemesel na naší škole

Čtvrteční odpoledne 20.6. patřilo na naší škole řemeslům. Na dvaceti místech areálu školy i uvnitř budovy si žáci vyzkoušeli svou zručnost v různých oborech. Mezi nejnavštěvovanější stanoviště patřil mistr pekař, cukrář, korálek a klenotník. Koho by nelákalo odnést si čerstvě upečenou, vlastníma rukama vyrobenou houstičku, dle vlastní fantazie ozdobený perníček či šperk. Pozadu nebyl ani mistr vykrajovač. Umělecká díla jako kytičky z ředkviček či nádherné ornamenty na jablíčkách bylo skoro líto sníst. Poskládání mozaiky nebo zarámování obrázku se zprvu zdálo snadné, ale i tento obor vyžaduje spoustu trpělivosti a šikovnosti.

Bořili jsme zažité mýty. Dívky vzaly s chutí do ruky šroubovák či pilku a sestavily karburátor nebo uřízly kovovou tyčku u mistra automechanika. Ani výměna žárovky či odizolování drátu už není po návštěvě mistra elektrikáře problém. Chlapci nás zase přesvědčili o tom, že přišití knoflíku nebudou do budoucna přenechávat ženám, protože svojí zdatností mnohé předčili.

Mistr ajťák nás zasvětil do tajů kovové „bedny“ zvané PC, mistr architekt si pohrál s naší představivostí i schopností skládat dle nákresu. Od mistra zahradníka jsme si odnesli kytičku, která nám zpestří léto na balkóně či zahrádce. U mistra zedníka jsme při stavbě zdi přišli na to, že dělání všechny smutky zahání, a při pohledu na vyzdobené zdi u mistra malíře nikdo nemohl zapochybovat o uměleckém talentu našich žáků. Ne každý jsme však šikovný a stane se, že nás naše nešikovnost dostane do nesnází. Od toho tu byl mistr flek, který nabídl hned několik praktických rad, jak si s určitou situací poradit. Dnes už víme, že propisku z trička nejlépe odstraníme mlékem.

Krásní chtějí být všichni a velkou ozdobou jsou naše vlasy. Jak si je upravit na různé příležitosti nám předvedl mistr kadeřník.     Nejen krása, ale i inteligence je zapotřebí. Obzvláště při vyplňování formulářů na úřadech si mnozí z nás inteligentně nepřipadají, když si jdou k okénku pro další formulář. Ten předchozí totiž skončil v koši. Po návštěvě u mistra úředníka už budeme šetřit naše lesy, protože teď už chybu neuděláme.

Nejlepší řemeslníci byli na závěr odměněni, ale všichni účastníci si určitě odnesli spoustu zážitků a zkušeností.

Nesmíme opomenout i kulturní program, který byl převážně spojen s loučením se žáky devátých tříd. Můžeme už jen popřát hodně úspěchů.

Děkujeme všem za náročnou přípravu a realizaci této velké akce a při příští se těšíme naviděnou.

Za ZŠ Řeporyje Mgr. Dagmar Mikešová