Exkurze 6.A,B – Svět minerálů

Všichni víme, jak skvěle čemukoliv porozumíme, když to není jen suchá teorie, ale můžeme si to na vlastní oči prohlédnout. Žáci šestých tříd ZŠ Řeporyje proto vyrazili na výstavu „Svět minerálů“, aby si rozšířili a obohatili to, co se právě v hodinách fyziky učí o krystalech a jejich složení. Jedná se o stálou expozici, kde jsou vystavené opravdu mimořádné kusy minerálů. Většina z nich je umístěna ve vitrínách, které jsou perfektně nasvícené. Děti byly doslova fascinovány dokonalými tvary a neobvyklými barevnými odstíny drahých kamenů. Kromě toho, že si mohly některé z nádherných kamenů nebo výrobky z nich zakoupit, dozvěděly se celou řadu informací o jejich působení. Zaujalo je, že existují kameny, které člověka dokážou ochránit před škodlivým elektromagnetickým smogem a zářením z mobilního telefonu či počítače – pokud to nevíte, tento typ záření neutralizuje například šungit , kříšťál (křemen), malachit, tyrkys, fluorit nebo avanturín. Některé vystavené exponáty (např. ametystové drůzy) dosahovaly velkých rozměrů a žáci na nich mohli pochopit, jaké poklady se nacházejí pod zemským povrchem skryty lidským očím.