Prohlídka Arcibiskupského paláce – 7. a 9.třídy

Otevřené dveře Arcibiskupského paláce

Dne 21. června 2017 se vybraní žáci 7. a 9. třídy naší školy zúčastnili prohlídky reprezentačních prostor a kaple Arcibiskupského paláce . Tato nevšední prohlídka se konala v rámci týdne pro školy „ Výchova a hodnoty“, který probíhal mezi 19. – 25. červnem letošního roku. Projekt vznikl z iniciativy pražského arcibiskupa Dominika Duky, a byl připraven za spolupráce s biskupem Václavem Malým.

Po celou dobu prohlídky se nám věnoval lektor – pan Josef Faktor, knihovník z Arcidiecézního archivu. Svým výkladem přiblížil žákům jak historii, tak i současnost paláce.

Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského hradu a vznikl v 60. letech 16. století. Toto honosné barokní sídlo pražských arcibiskupů nechal vybudovat první pohusitský pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice, přestavbou renesančního Gryspekovského paláce. Z bohaté vnitřní výzdoby vyniká soubor devíti francouzských gobelínů s námětem Nové Indie z let 1753 – 1756, obrazy M.V. Halbaxe a P.J. Brandla či fresky od D. Alexia z Květné v Kapli sv. Jana Křtitele- vysvěcené dne 29. srpna 1599. Dochovala se i řada pozdně barokních lustrů, kachlových kamen, původního nábytku a sbírka dobového porcelánu a skla.

V blízkosti prostoru kanceláře pana arcibiskupa jsme se museli hodně ztišit, protože v době naší návštěvy byla na obědě u pana arcibiskupa Ivanka Trumpová. Na úplný závěr naší prohlídky bylo pro žáky připraveno malé překvapení ve formě výborných koláčků a rohlíčků plněných ořechovou náplní.

PhDr. Irena Havlíková