Řeporyjská strašidýlka

Večer plný strašidel a svítících dýní

Na začátku listopadu se již pošesté konala tradiční podzimní akce Řeporyjská strašidýlka, kterou pořádá Základní škola Řeporyje. Každoročně se při ní setkávají nejen žáci místní školy a jejich rodiče, ale i obyvatelé Řeporyjí a okolních obcí. Přestože letošní podzim je rekordně teplý, večer byl dostatečně sychraný na to, aby evokoval strašidelnou atmosféru pro lampionový průvod. Jako každý rok se všichni sešli u místní „Hasičárny“, odkud se pak vydali k místní škole. Některé děti měly masky i lampiony vlastní výroby a obzvlášť různé strašidelné jizvy na tvářích byly často natolik věrohodné, až si slabší povahy zakrývaly oči. Malé čarodějky a čarodějové, bílé paní, duchové a kostlivci důležitě nesli rozzářené lampiony a už se nemohli dočkat, až uvidí vyzdobený areál řeporyjské školy. A rozhodně nebyli zklamáni. Temná zahrada zářila rozsvícenými dýněmi, jež osvětlovala veselá i hrozivá strašidla, která společně vyrobili žáci školy – vždy každá třída vytvořila jedno originální strašidlo. Duchové a strašáci všech druhů, včeně jednoho netopýra, byli naaražováni v části zahrady se starými opadanými jabloněmi, které ještě umocňovaly celkový dojem. Poté se na nově zrekonstruovaném školním hřišti rozsvítila světla a začalo slavnostní uvítání, které předcházelo již tradičnímu „pasování“ prvňáčků. Zazněla hymna složená speciálně pro tento večer a dětský flétničkový sbor předvedl, co pod vedením paní učitelky Michaely Šimánkové dokázal nacvičit. Při slavnostním „pasování“ prvňáčkům opět asistovali žáci deváté třídy, kteří nové žáčky doprovodili až na pódium. Již tradičně se tímto způsobem vyjadřuje jakési pomyslné „střídání stráží“ – žáci, kteří školu opouštějí, symbolicky předávají své místo těm, kteří do ní nově nastoupili. Pro žáky prvních tříd je to vždy velice důležitý den, na který se připravují a těší. Nejvíc se však všichni těšili na ohňostroj, který pro ně přichystali řeporyjští hasiči, za což jim patří velký dík, a nejen za to, ale i za zajištění bezpečnosti celé akce.

U obyvatel Řeporyjí má tato podzimní událost velký ohlas a její návštěvnost je rok od roku vyšší. Roste i zájem rodičů o umístění dětí do řeporyjské školy, která leží takřka v přírodě a přitom stále ještě na území Prahy. Navíc vyniká tím, že je školou rodinného typu, což se odráží na příjemném školním klimatu.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na jeho přípravě tohoto příjemného večera plného strašidel, i těm, kteří se ho zúčastnili, a těšíme se na nové prvňáčky!