Vycházka barokní Prahou

Oblouk, elipsa, křivka, zdobnost, okázalost, monumentálnost – to jsou hlavní rysy baroka. To už žáci 8. třídy naší školy vědí a znají, teď jen to vše vidět naživo! A v Praze jsou barokní památky obzvlášť nádherné. Tak jsme vyrazili! Naše vycházka začala na Loretánském náměstí, kde se nachází Černínský palác – původně obrazárna rodu Černínů, nyní Ministerstvo zahraničních věcí s krásnou, nyní znovu otevřenou zahradou a pražská Loreta. Cesta pokračovala směrem na Pražský hrad – Arcibiskupský palác, sochy Titánů nad vstupní bránou, Matyášova brána a portál Svatojiřské baziliky – nádhera! Další zastávka byla na Malostranském náměstí, kam jsme došli Nerudovou ulicí, a kde za obdiv stojí Sloup Nejsvětější Trojice, který nechali postavit v roce 1715 malostranští radní jako projev díku za to, že z Prahy roku 1713 vymizela morová epidemie, a chrám svatého Mikuláše. Přes Karlův most jsme se takřka prodírali mezi turisty! Barokní sochy z dílen sochařů M.B. Brauna a F.M. Brokoffa za trochu tlačenice ale stojí! Přes davy jsme se probojovali až ke Klementinu – původně jezuitskou kolej, dnes Národní knihovnu s Astronomickou věží, kde se i nyní provádějí meteorologická pozorování. Konečným cílem naší vycházky byl kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Ten nás ovšem čekal pod plachtami a řemeslníci prováděli potřebnou rekonstrukci – škoda. O všech navštívených památkách žáci vyslechli krátký výklad. Počasí nám také přálo, takže vycházka barokní Prahou byla klasifikována na výbornou.
P.S.: Udělejte si také vycházku, opravdu to stojí za to!
PhDr. Irena Havlíková