1.B 2014/2015

 

 

 

 Všem svým prvňáčkům i jejich rodičům přeji krásné a sluníčkové prázdniny.

 

     Vaše paní učitelka Petra Slancová

      

         

 

Zachránili jsme princeznu

 Na konci školního roku jsme si zahráli na statečné zachránce a vysvobozovali jsme princeznu Helenku. Tu zaklel zlý čaroděj Valsorim. Společně jsme procházeli začarovaným pohádkovým hradem a postupně jsme plnili úkoly. K jejich zvládnutí jsme museli využít vědomosti a dovednosti získané během celého školního roku. Za každý správně splněný úkol jsme našli správné písmenko do kouzelného zaklínadla, kterým se dala princezna Helenka vysvobodit. Princeznu jsme zachránili a ta nás odměnila sladkým překvapením.

 

Výlet na závěr školního roku

Konec školního roku se blíží a my jsme se vydali do pohádkové říše ve Starých Hradech. Pohádkovým sklepením nás provedla krásná princezna. Čiperná čarodějnice nám, po výcviku letu na koštěti, ukázala pohádkovou půdu. Viděli jsme spoustu pohádkových bytostí, ale i živých zvířátek. Domů jsme se vrátili unavení, ale plní úžasných zážitků.

 

Prvňáčci na návštěvě u včeliček

Dětský den  jsme oslavili výletem do proskleného včelína v Ořechu. Od  včelaře  pana Glasera jsme se dozvěděli  spoustu zajímavostí ze života včel.  Víme již, jak vypadá úl uvnitř, jak včelky žijí a jaké práce v úlu během svého života vykonají .Všichni jsme velmi rádi ochutnali med. Ti  odvážnější  mohli v kuklách společně  se včelařem  nahlédnout do vnitřku úlu. Některé děti si nechaly lézt po dlani včelího samečka. Získané vědomosti nám pomohly při  vyplňování pracovního listu s úkoly. Na závěr jsme si vyzkoušeli i lanové centrum. Veselé vyprávění  o  včelkách  se nám líbilo a celé dopoledne nám uteklo jako voda. 

 

Prvňáčci v černém divadle

Minulý týden jsme byli na divadelním představení v černém divadle Metro. Toto netradiční představení mělo název  „Na výletě v I-světě“.  Herci nám zde předvedli, jak to dopadá, když si spolu lidé přestanou povídat a používají ve vzájemné komunikaci pouze tablety, dotykové mobilní telefony nebo I Pady.  Po představení následoval krátký workshop, během kterého jsme viděli techniku některých černodivadelních efektů a hlavně si i někteří z nás měli  možnost  vyzkoušet roli černodivadelního herce přímo na jevišti. Moc se nám v divadle líbilo. 

Čarodějnický den

Ve čtvrtek 30.dubna přišli do prvních tříd místo dětí a paní učitelek čarodějové a čarodějnice. Celé dopoledne vyráběli lexikon kouzel, do kterého vyplňovali pracovní listy s úkoly z matematiky, čtení a psaní. Zazpívali si písničku „Čarodějnice“. O přestávce se všichni posilnili, aby mohli splnit úkoly, které je čekaly na školní zahradě. Museli hodit otráveným jablkem na cíl, projít slalom s žabím okem na lžíci, kreslili čarodějnice a létali slalom na košťatech. Čarodějnické dopoledne jsme ukončili společným hledáním pokladu.

Vyčarovali jsme si i pěkné počasí.

Mgr. M.Šimánková a Mgr. P.Slancová    

1.B  na nákupech

V hodině ČJS a matematiky jsme si minulý týden povídali o nakupování. Vyjmenovávali jsme jednotlivé obchody a zboží, které se v nich dá koupit, čím můžeme zaplatit a jak se správně při nakupování chovat. V pátek jsme si to šli vyzkoušet do opravdového obchodu. P V Řeporyjích není velký výběr obchodů,a proto naše volba byla jasná – cukrárna. Každý z nás dostal jako základ 20,-Kč. V cukrárně jsme si zjistili cenu zboží a spočítali si, zda nám na to, co si chci koupit, stačí peníze. Museli jsme ukázat, zda umíme správně nakupovat tzn. pozdravit, poprosit a poděkovat.

Jak to všechno dopadlo? Největší zájem byl o zmrzlinu a želé bonbóny. Nakupovat nás bylo devatenáct. Jedenáct dětí utratilo celou částku. Ostatní děti ušetřily od 5,-Kč do 1,- Kč.

Je vidět, že je důležité seznamovat děti s finanční gramotností již od školy. Měly by se učit poznávat hodnotu peněz a správně s nimi hospodařit.   

 

Před Velikonocemi

V úterý před velikonočními prázdninami jsme při hodině ČSP vyráběli z piškotů sladká kuřátka. Některá jsme si odnesli domů, ale hodně kuřátek zmizelo hned v našem břiše. Výrobky si můžete prohlédnout alespoň na fotkách. 

.

Jaro je tu

Dnes byl první jarní den a zároveň částečné zatmění slunce a my v prvních třídách jsme se v projektu „Jaro“ seznamovali s jarními měsíci, se znaky jara, poznávali jsme jarní kytičky, poslouchali jsme od B.Martinů Otvírání studánek a také jsme si říkali, co to je to otvírání studánek a co znamená vynášení Moreny. Vyrobili jsme si Morenu a vynesli jsme ji do Dalejského potoka. Zazpívali jsme si jarní písničky a přivítali jsme jaro a také jsme pozorovali zatmění slunce.  Teď již jen aby se zima nevrátila.

                       1.A a 1.B                            M.Šimánková a P.Slancová   

 


První vysvědčení

A je to tady! Naše úplně první vysvědčení. 

 

Návštěva divadla

Prvňáčci a druháčci se v pondělí vydali do divadla Glans na představení „Tři výlety do pohádek“. Děti viděly tři úsměvné pohádky – O koblížkovi, O třech přáních a O popletené čarodějnici. Poslední pohádka se jim líbila nejvíce. Byla o čarodějnici, která chtěla umět čarovat a stát se královnou, ale nakonec se proměnila v bábu kořenářku.

Už teď se děti těší na další divadelní návštěvu.    

 

 1.A a 1.B v hodině Člověk a jeho svět 

 Společně jsme se seznamovali s prevencí zubního kazu. Naše škola je zapojena do preventivního výukového programu Zdravé zuby, který zábavnou formou seznamuje děti s problematikou péče o zoubky a učí je správným návykům zubní hygieny. Prvňáčkové nejprve shlédli pohádku Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek. Z ní se dozvěděli, z čeho se skládá zub, jak se zuby jmenují a jak se správně čistí. Získané vědomosti uplatnili při řešení hádanek, dokreslovaček a křížovek v pracovních listech. Na konci hodiny každý dostal soutěžní kartu. Na základě potvrzení preventivního vyšetření chrupu u stomatologa se  děti mohou zapojit do soutěže o zajímavé ceny.

Mgr. M.Šimánková a Mgr. P.Slancová 

Poslední předvánoční den v 1. B

     

 

Dnes jsme byli na výletě V Čechově stodole v Bukové u Příbramě.

Podívali jsme se do pekla s čertí školou a opravdovským čertem, ale navštívili jsme i anděla v jeho nebeském království. Prohlédli jsme si vánoční výzdobu a ukázali některé vánoční zvyky.Nakonec jsme si  v pracovní dílně každý vyrobil vánoční ozdobu. Výlet se nám vydařil a plni zážitků jsme odpoledne dorazili zpět do školy. 

Čertí škola u prvňáčků

V pátek 5.12. přišli do školy místo dětí a paní učitelek čerti, čertice a andílkové. Nepřišli do klasické školy, ale do „ čertí školy“.  Čertovské vyučování mohlo začít. Všichni pracovali v pracovních pekelných listech, hráli čertovské domino, na interaktivní tabuli se seznámili s tím, kdo to byl svatý Mikuláš. Společně si zazpívali čertovské a mikulášské písničky a dokonce i navštívili třídy ostatních starších spolužáků, se kterými si společně zanotovali.

Za splnění čertovských úkolů dostal každý výuční list.

M.Šimánková 1.A  a P.Slancová 1.B        

 

Prvňáčci dostali  Slabikáře

Čtvrteční hodina českého jazyka byla trochu jiná než obvykle. Přišla k nám na návštěvu královna hvězdné oblohy Hvězduše a poprosila nás o pomoc. Ztratila se jí z oblohy hvězdička Hvězdulka a jenom my jsme ji mohli najít a vrátit zpět. Museli jsme však splnit sedm úkolů. Všichni jsme se pustili s chutí do práce. Hledali jsme stejná písmena, skládali slabiky do slov, přepisovali slabiky, procházeli bludištěm. Nakonec se nám podařilo hvězdičku zachránit. Protože jsme byli šikovní, královna nás obdarovala Slabikářem, záložkou a malou hvězdičkou. Zítra se pustíme do čtení naší nové knihy.

 

Učíme se společně  

společné hodiny 1.A a 1.B nás baví    

  

12.11. jsme byli slavnostně zařazeni mezi žáky Řeporyjské školy na akci „Řeporyjská strašidýlka“.

Po lampionovém průvodu v maskách, zazpívání společné písně prvních a devátých tříd proběhlo slavnostní pasování. 
Tady je již naše společná fotografie v tričkách, které jsme dostali na pasování. Jsme tu s naším strašidelným pavoukem, který chytá v pavučině mouchu.

Náš pavouk

Tento týden jsme měli na prvním stupni vzdělávací pořad „Cesta za čokoládou“.

Dozvěděli  jsme se jak vypadá kakaový bob, na čem roste a na jakém světadíle ho můžeme sklízet. Vyzkoušeli jsme si, jak je těžké nosit na hlavách nádoby s kakaovými boby a nevysypat je. Také už nyní víme, jak se čokoláda vyrábí.

Indiáni v 1. B

V pondělí jsme si nasadili čelenky a rázem se z nás stali indiáni. Celý den jsme plnili indiánské úkoly. Počítali a porovnávali jsme šípy, bizony i náklad fazolí. Četli jsme písmena na indiánské čelence, psali jsme první písmenko (  samozřejmě  i )  do písanky. Za správně splněný úkol každý malý indián získal péro na svou čelenku. Poslední hodinu jsme soutěžili ve družstvech o části mapy, na které bylo zakresleno místo s pokladem. Ten jsme úspěšně našli a podělili se o něj.

 

Bramborový den

Úterní den patřil dalšímu školnímu projektu. Z  domova  si každý přinesl  brambory a ty jsme porovnávali a počítali. Na tabuli jsme sbírali brambory se známými písmenky, říkali jsme si  i básničky o bramborách, plnili úkoly na pracovních listech. Poslední dvě hodiny byli pro nás venku připravené soutěže, jak jinak než  s  bramborami. Díky šikovným maminkám jsme si mohli pochutnat na bramborových specialitách. Velmi děkujeme  paní  Cakiči a paní  Stránské. 

 

Okénko do výuky

Měsíc školy uběhl jako voda a my už umíme několik písmenek. Učíme se je poznávat a upevňovat různými způsoby. Poznáváme je podle hmatu, tvoříme písmenka z víček od pet lahví, využíváme i svá vlastní těla. Dokonce jsme si upekli písmenka z těsta. Ta byla dobrá! Dá se tedy říci, že při učení využíváme téměř všechny smysly.

 Práce ve skupinkách

Poprvé jsme si zkusili pracovat ve skupinkách. Měli jsme se dohodnout, kdo bude vedoucí. Vylosovali jsme si písmenko a každá skupina měla za úkol na velký papír nalepit a namalovat obrázky začínající daným písmenem. Práce se nám dařila a napoprvé to nebylo vůbec špatné.

Jablíčkový den v prvních třídách

Dnešní den jsme měli jablíčkový, byl to první projektový den prvňáčků.. Všichni včetně  paní učitelek přišly v červeném oblečení. Děti pilně plnily úkoly z českého jazyka a matematiky, které měly na  pracovních listech. V průběhu celého dne zpívaly písničky, tančily, poslouchaly pohádky o jablíčkách, hrály divadélko a venku si ukázaly, jak vypadá jabloň a z jakých částí se skládá. Každé dítě na svačinu dostalo jablíčko.

V závěru dne děti otiskovaly jablíčka na mísu  a do sklenic  a „zavařovaly“ je na zimu.

Jablíčkový den se nám líbil a těšíme se na další projekt – tentokrát bramborový.

 Naše první dny ve škole

 Vše je pro nás nové, ale zatím to zvládáme s úsměvem.