Návštěva Dopravního sálu

Dne 3. března 2017 navštívilo V. oddělení ŠD Dopravní sál fakulty dopravní. Dopravní sál je laboratoř určená pro praktickou výuku a výzkum v oblasti železniční zabezpečovací techniky a technologie řízení železniční dopravy. Po přivítání jsme si povídali o hlavních rozdílech železniční dopravy oproti ostatním druhům, např. dopravě silniční. Poté jsme se seznámili se základními principy řízení železničního provozu. Výklad byl doplněn praktickými ukázkami na reálném zařízení, které se běžně používá v reálném železniční provozu. Prezentovaných zařízení je celá škála od těch nejstarších, kde se např. výhybka přestavuje mechanicky pomocí páky, až po nejmodernější ovládaná počítačem. Všichni žáci si rádi vyzkoušeli obsluhu těchto přístrojů a s nadšením sledovali výsledek svého snažení – rozjezd vlaku a jeho další pohyb po modelovém kolejišti. Ostatně bylo co sledovat – celé kolejiště se nachází ve 2 místnostech,  a obsahuje více než 70m dvojkolejné tratě. Je vymodelováno včetně krajiny, nádražních budov, mostů, tunelů a dalších běžných součástí železniční infrastruktury. Dětem se exkurze velmi líbila.                                                                                                   Ing. Karolína Jirků

 

IMG_4762 IMG_4757 IMG_4746 IMG_4745 IMG_4725 IMG_4721 IMG_4715