Projekt – Kapela ve škole

V září proběhl v naší škole projekt Kapela ve škole. Byla to velice přínosná zkušenost pro všechny zúčastněné. Přítomnost projektu ve škole vzbuzovala i velký zájem všech ostatních dětí a pedagogů, kteří nebyli přímou součástí.Tento projekt přinesl nejen hudební zážitky, ale i významně posílil sociální klima ve třídách. Žáci se vzájemně respektovali a podporovali. Mnoho z nich bylo překvapeno talentem druhých, o kterém dosud neměli tušení. Po celou dobu projektu se děti vždy těšily na další zkoušku a zajímaly se o podrobnosti hudební teorie a další hudební principy, které by je mohly posunout dál.

Žáci si vyzkoušeli hru na hudební nástroje i zpěv na mikrofon. Většina z nich poprvé v životě hrála na elektrickou kytaru, basovou kytaru nebo cajon. Každý z nich si tak mohl vyzkoušet, která hudební oblast je baví nejvíce, na co mají talent, a ke které skupině se připojí.

Společně si vybrali populární píseň, na které následující měsíc pracovali. Kromě samotné techniky hry na nástroj nebo zpěvu se naučili orientaci v hudební formě písně, práci s dynamikou a tempem, společné souhře a poznali práci s ozvučovací technikou. Celý projekt vyvrcholil závěrečným koncertem pro celou školu. Výkony byly neuvěřitelné. Děti, které ještě před měsícem neměly žádné zkušenosti s hrou na nástroje společně s podporou pedagogů z projektu, zahrály a zazpívaly písně od začátku do konce za nadšené podpory publika. Diváci tleskali do rytmu a zpívali s kapelou. Účinkující se koncentrovali na svůj výkon a vzájemně se podporovali, vyzkoušeli si, jaké to je překonat trému, odvézt hudební výkon, užít si souznění kapely na pódiu a sklidit ovace za dobře odvedenou práci. Po skončení projektu kromě slov chvály zněla školou i otázka: Kdy se to opět bude konat? 

Jako pedagog bych si přála, aby těmto typům projektů byla dopřána velká podpora. Protože od teď děti ví, co všechno obnáší muzika, kolik strun má basová a kolik elektrická kytara, jak vypadá cajon a proč je důležité držet společné tempo, jak se drží mikrofon, jak zní jejich hlas z reproduktoru, kolik práce je za tím vším, co vidí diváci, jaký úžasný pocit je být součástí kapely, okamžitě vnímat důsledky své připravenosti či nepřipravenosti, jak jejich role a kvalita práce souvisí s ostatními členy  kapely, jak je důležité se navzájem podpořit… A to všechno se děti naučily ne z toho důvodu, že by z toho dostávaly lepší nebo horší známky, ale protože chtěly a bavilo je to.

Děkuji všem tvůrcům a pedagogům projektu, vedení školy a magistrátu hlavního města Prahy, že projekt existuje.

Edita Čechová, ZŠ Řeporyje