ŘEPORYJSKÁ STRAŠIDÝLKA

Listopadový večer v Řeporyjích rozzářily lampiony a ohňostroj 

Podzimní akce Řeporyjská strašidýlka se postupně stala milou tradicí, na kterou se každoročně asi nejvíc těší prvňáčci. Letos se již popáté sešli obyvatelé Řeporyjí a okolních obcí u místní Hasičárny, odkud se pak všichni společně vydali průvodem přes náměstí až do areálu školy. Listopadový večer tak rozzářily lampiony všech tvarů, barev a velikostí. Většina dětí přišla v maskách, které jsou rok od roku fantastičtější a strašidelnější. Setmělými ulicemi kráčeli malí čarodějové a čarodějky v pláštích s typicky špičatými klobouky, bílé paní, ježibaby, duchové, upíři, kostlivci a spousta dalších strašidel. V areálu školy je pak cesta lemovaná svíčkami dovedla až na hřiště, kde bylo pro letošní prvňáčky již tradičně připraveno slavnostní přivítání. Zazněla školní hymna a několik dalších písniček za skvělého doprovodu hudebního kroužku paní učitelky Michaely Šimánkové, kterému patří velké poděkování. Na uvítanou pronesla několik slov jak paní starostka, tak i ředitelka školy Eva Hájková.

Samotné „pasování prvňáčků“ probíhalo tak, že mezi rozsvícenými svíčkami ozdobenými dýněmi a pavouky slavnostně kráčeli vždy dva žáci prvních tříd doprovázení dvěma „ochránci“ z deváté třídy až na pódium, kde dostali tričko v barvě své třídy, které si budou v budoucnu oblékat při různých sportovních kláních a soutěžích. Nejvíc se však všichni těšili na ohňostroj, který pro ně přichystali řeporyjští hasiči a který slavnostní pasování nových žáčků velkolepě zakončil barevnou explozí na obloze.

Na školním hřišti mohli účastníci akce obdivovat obří pavouky, které vyrobili žáci jednotlivých tříd. Strašidelné osminohé exponáty v mnohonásobně nadživotní velikosti byly ze slámy, ze starého oblečení a bot nebo třeba z plastových lahví. Fantazii se meze nekladly a vybrat toho „nej“ by dalo práci. Večer pak pokračoval tancem a diskotékou. Přestože se akce konala téměř v polovině listopadu, počasí všem přálo, neboť Martin letos na bílém koni nepřijel a večer byl poměrně teplý. „Těší nás, že Řeporyjská strašidýlka mají velký ohlas a že na ně chodí rok od roku více lidí,“ spokojeně podotýká Eva Hájková, ředitelka školy. „Rodiče budoucích prvňáčků srdečně zveme na Den otevřených dveří, který se bude konat 9. prosince 2014 od 18 hodin.“