Studijní cesta do Anglie

Víte, kam se pohřbívají havrani v Toweru?“

Touhle otázkou mne překvapila Monika? Vlastně je naprosto logická a odpověď nám dal až beefeater v Toweru. Královští havrani mají svůj hrob po levé straně při hlavní vstupní bráně do Toweru. Až tam pojedete, všimněte si toho.Jako každý rok i letos jsme se vydali za poznáním do Anglie. V neděli 1.6. jsme  odjeli do francouzského Calais. Odbavení proběhlo k ránu. Rozespalí jsme  nastoupili  na trajekt a za necelé dvě hodiny přistáli v anglickém Doveru.

První den jsme strávili v Londýně. Prohlídku jsme zahájili ve zmíněném Toweru. Zhlédli korunovační klenoty, místo exekuce Anny Boleynové, havrany, prošli se po hradební zdi a zvědavě naslouchali salvám k výročí vylodění v Normandii.Ani tři hodiny nestačí na všechny expozice. Z Toweru jsme se vydali pěšky po  břehu Temže přes Tower Bridge k HMS Belfast,  kolem Shakespearova divadla Globe,  přes Millennium Bridge k St. Paul´s Cathedral  a  k replice lodi Francise Drake  (Golden Hind). Večer jsme se ubytovali v Londýně na jednu noc. K večeři byla většinou pizza nebo fish and chips.

 Další den – Stonehenge. Od minulých let se návštěvnické centrum rozšířilo a ke kamenům Vás přiblíží návštěvnický  vláček – malá zelená atrakce. Odpoledne – strop, který je evropskou raritou – nejdelší zdobený celistvý strop v katedrále v Exeteru. Detaily stropu si prohlédnete v zrcadle, takže nemusíte chodit s hlavou zakloněnou dozadu, aby Vás pak hodinu bolelo za krkem, ale nahlédnete do zrcadla a je to. Jednoduché a geniální věci, prý vymýšlejí muži?! Z Exeteru jsme  dojeli  do Newton Abbot a ubytovali se v anglických rodinách.

Čtvrtý den –  Plymouth.  Památné místo vyplutí Mayflower, viděli jsme žraloka a další atrakce v National Marine Aquarium. V pláštěnkách jsme zdolávali nejhlubší rokli Anglie Lydford Gorge s 30 metrovým vodopádem a projížděli jsme divokou krajinou dartmoorských blat zpět do rodin. Psa baskervilského jsme nezahlédli. Malebné městečko Dartmouth, procházka kolem řeky Dart, návštěva hradu Dartmouth Castle předznamenaly vrchol dne anglickou riviéru – Torquay. Svezli jsme se lanovkou na pláž Babbacombe a došli na Oddicombe pláž. Někteří odvážlivci se vykoupali.

Výlet se blížil ke konci. Poslední den v Londýně. Přesuny doubledeckrem a metrem byly dobrodružné. Navštívili jsme Natural History Museum a Science Museum . Proběhli centrem přes Trafalgar k Buckingham Palace a stihli ještě další dominanty a pamětihodnosti Londýna. Třešničkou na dortu bylo Londýnské oko. Zhlédli jsme 4D dokument o jízdě na obřím kole a také se na něm svezli.

Komunikace v rodinách byla pro někoho překážkou, pro jiného zábavou. Žáci jsou vedeni k samostatnosti.   Domlouvají a zařizují si věci sami a na to jsou patřičně hrdí. Ve znalostní soutěži o Anglii zvítězil i nad staršími účastníky z gymnázia Jan Brynda a Dominik Zika. Další z našeho týmu si vedli také dobře a obsadili druhé a třetí místo.

Blíží se prázdniny. Užívejme, cestujme, poznávejme.

Mgr. Zdeňka Koutná

Prezentace:  Trip to the UK