Z Orlího hnízda do útrob Alp

Poznávací zájezdy do německy mluvících zemí pro žáky ZŠ Praha 5 – Řeporyje, které již několik let výrazně podporuje vedení školy a jež pro děti neúnavně a s velkým nadšením organizuje paní učitelka Miroslava Novotná, se staly neodmyslitelnou součástí každoročního pestrého programu. V letošním roce na děti čekal dvoudenní výlet (od 18. do 19. května), zahájený návštěvou Mozartova rodného města Salcburku a prohlídkou jeho nejobdivovanějších pamětihodností. Po přenocování v St. Gilgenu, kouzelném městečku ležícím u břehu obrovského jezera Wolfgangsee, opustili malí výletníci Rakousko a přejeli do nedalekého Bavorska, kde si opravdu přišli na své. Zde se děti mohly v nadmořské výšce 1824 m nadýchat zdravého horského vzduchu a pokochat se nádherným výhledem na alpské štíty z tzv. „Orlího hnízda“ (v Německu nazývaném Kehlsteinhaus). Vedle mnoha dalších turisticky zajímavých zastavení si ale děti snad nejvíce užily návštěvu solných dolů v Berchtesgadenu. Důlním vláčkem se – oblečeny do ochranných kombinéz – pozvolna vnořily do podskalních hlubin, kde při plavbě po hladině Zrcadlového jezera (Spiegelsee) obdivovaly působivou laserovou show a kde se doslova vydováděly na důlních skluzavkách. Jakým jiným způsobem popřát dětem a pedagogům mnoho krásných zážitků na dalších společných cestách než zvoláním pozdravu bavorských horníků „Glück auf!“ („Zdař Bůh!“).

Mgr. Zdeněk Kauer