10 „nej“ z královské Anglie

9.června – 14. června 2013

10 „nej“ z královské Anglie

Výjezdy do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se staly pro naši školu tradicí. Letos jsme se vypravili do Londýna a zhlédli střídání stráží před Buckinghamským Palácem, užili  si piknik v St. James Parku.

Tedy volně řečeno koupili jsme si pravý londýnský hot dog, pořádně  ho ozdobili hořčicí a kečupem a pak jsme v parku pozorovali veverky, kachny a další faunu a flóru, seděli na piknikových lavičkách a poslouchali žestě, které vyhrávaly před královským palácem.

Prošli jsem kolem Westminster Abbey, Houses  of Parliament, zaslechli Big Ben, nahlédli do Downing Street, došli na Trafalgar Square. Zhlédli Royal Albert Hall a Royal Albert Memorial, přes Hyde Park a Speaker´s Corner jsme prošli k Marble Arch a  na Oxford Street, kde začalo to pravé nakupování. Dárky , dárky, dárečky pro holky a chlapečky! Zvolal kdosi nakupovací heslo.

Postupně se autobus naplnil různými polštářky, oděvy, cetkami a talismany. Děvčata byla v nových trikách a kluci se cpali hamburgry.

Posíleni večeří v rodinách, kde se více nebo méně konverzovalo, jsme  druhý den zamířili  do Stonehenge. Viděli jsme primitivní nástroje jako motyku z parohů jelena  a prohlédli si menhiry pěkně zblízka. Dojeli jsme do Salisbury, navštívili  Winchester a obdivovali  desku z kulatého stolu krále Artuše.

Imperial War Museum v Duxfordu, největší letecké muzeum v Evropě, důležitá letecká základna Royal Air Force a United States Air Force je skutečně zajímavé letiště a muzeum zároveň, kde by člověk mohl strávit celý den možná i týden,  my jsme tu pobyli 3 hodiny a pokračovali do univerzitního městečka Cambridge. Navštívíte-li toto  město, rozhodně si nenechte ujít projížďku po řece Cam. Je to skvělá zábava. Na břehu můžete vidět  odpočívající studenty a černé krávy vedle nich.  Hned jsme si neodpustili poznámky , že to jsou zakleté spolužačky, které nechtěly napovídat.

Poslední den jsme trávili opět v Londýně. Vyzkoušeli si jízdu metrem. Zašli do Natural History Museum a  Science Museum. Viděli jsme loď Jejího Veličenstva a Cutty Sark i Golden Hind. Plavili se lodí po Temži do Greenwiche.  Prohlédli si nultý poledník, Royal Observatory a National Maritime Museum.

Poslední vzpomínkou na Londýn je „ párková party“ na louce v Greenwichi. Pak cesta k Eurotunelu, v Eurotunelu a 20 hodin spíše bez spánku na sedačkách autobusu.

Zážitky překonaly naše očekávání. Vrátili jsme se nadšení, spokojení, ale unavení. Osvěžující sprcha, spánek na pohodlné posteli  a vědomí, že jsme to bravurně zvládli, nás těšily.

Zapsala: Z. Koutná