Když dají senátoři hlavy dohromady…

Publikováno: 14.12.2022 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

Díky již téměř čtyřleté existenci žákovského senátu se mohou žáci prostřednictvím této instituce zásadně podílet na utváření demokratického klimatu naší školy.

O nepředstírané angažovanosti školáků v senátu vypovídá mimo jiné jeho listopadové zasedání, které se i tentokrát proměnilo v pomyslnou burzu nápadů.
Po zvolení zástupců do funkce předsedajících senátorů otevřely diskuzi nejprve návrhy, které se týkaly každodenních potřeb žáků – např. pořízení prodejních potravinových automatů či ranní donáškový prodej pečiva.
Na přetřes pak přišly převážně kulturně orientované požadavky jako pořádání besed se zajímavými hosty – hudebníky, sportovci, youtubery, studenty či bývalými absolventy naší školy.
V hledáčku zájmu školáků nechyběly ani sportovní akce jako turnaj v přehazované či stolním tenise. Plodnou debatu senátorů pak zakončilo jednomyslné schválení návrhu na uspořádání předvánočního plesu. Všechny odhlasované příspěvky pak projednají zástupci senátu s vedením školy.
K fungování naší žákovské instituce dlužno na závěr poděkovat jeho neúnavnému garantovi panu učiteli Bumbalíkovi. Ten vede žáky k samostatnému, věcnému a kultivovanému dialogu. To se projevuje tím, že se účastní zastupitelských jednání spíše už jen v roli čestného hosta. Do jejich průběhu zasahuje zcela výjimečně.
Zdeněk Kauer

žákovský senát